PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce Askerlik Kaç ay Olmalı neden ?

Sükut-u Hayal
23-11-2010, 21:49
Ben söylediklerimde ciddiyim. bu yaşımda askere gitsem ölümüne orda kalmaya hazırım
Anlıyamıyorum . Bedelli asker Vs.
Neden vatan görevimizi yapmaya bu kadar aciz insanlar var .!
Atatürk liderlik yeteneği ve arkadaşlarının sayesinde Türkiyeyi bu günlere getirmiş!
15 aysa 15 ay yatılmalıdır . Ve ben kaç yasimda olursam olayım. bu fikrim değişmiyecektir.
9 aylığa indimi die merakla tv acanlardan olmak istemem askerlik günüm geldimi tıpış tıpış yatarım
Şehit olmak anlımda yazıyorsa Gururumla şehit olurum.

LagenBack
23-11-2010, 22:07
Selcuk ondan degil kardeşim Askerlıkte ne şerefın ne haysiyetın nede başka bırseyın kalıyor anlıyacan 15,12,6 ayda yapsan aynı onemlı olan oarası yoksa kım ıstemezkı askere gitmeyi ama orda Emir altında olmak herseyı degıstıyor 5 para etmez adamların lafını yemek azarlanmak bu insan koyar başka bırsey degıl senden kucuk biri gelir emir verir gercek hayatta olsa tutar kafa goz bılmem dalarsın yanı anlıyacan takmassın ama orda sendeki olanlar gıdıyor kardeşim Askerlık yapmak bir şey degıl ama işte gel gelelım 5 para etmez adamlardan laf duymak bilmem vs kufur etmeleri insana o koyar anlıyacan Zamanın onemı yok Ama askerde olcakları anlarsın yanı kısaca adamlar tın der anlıyacan

Ha ben 6 ay taraftarıyım yada 12 kaç ay yaptıgın onemı yok aslında bir nevi ama genede olursa 12 yada 6 gayet iyi bence

hdem
23-11-2010, 22:21
bir bayrak vardı ve o bayrağın devrini atatürk aldı sebebi atatürke bağlayamam.geçmişi silip fatihleri mustafaları osmanları silemem...
bu konu çok tartışılacak bir şey deildir.
verilen eğitim en kısa sürede verilip ve yararı gözüküyorsa ay dan düşülebilir.
ve paşa gibi herkez gelecek gelmeli bu toprağın vatandaşıysan.
benim için fark etmez atam gitmiş 2 senemi yapmış 1 senemi fark yok seve seve gideriz.
askere gitmek isteye süre önemli deildir.ben bu borcumu nasıl öderim peşinde olmalı insan.

bıktım ya
13-01-2011, 23:05
Ben söylediklerimde ciddiyim. bu yaşımda askere gitsem ölümüne orda kalmaya hazırım
Atatürk liderlik yeteneği ve arkadaşlarının sayesinde Türkiyeyi bu günlere getirmiş!
15 aysa 15 ay yatılmalıdır . Ve ben kaç yasimda olursam olayım. bu fikrim değişmiyecektir.
9 aylığa indimi die merakla tv acanlardan olmak istemem askerlik günüm geldimi tıpış tıpış yatarım
bi git gel kardeş ondan sonra tekrar konuşalım maksat yapıp yapamamak degil ne icin gittigin ne gördügün git sen canını vermeye hazırken sana nasıl deger verilir gör

Egeliboss
14-01-2011, 21:02
Herkes bu Görevi bence yapmalidir....Askerlik kutsal bir görevdir....Bence 15 ay standart olmalidir...Bedelli Askerligede karsiyim iyi cok güzel parasi olan zengin olan versin parayi yirtsin ama fakir köylü cocuklari Askerlik yapsin ben karsiyim Arkadas herkes bu görevi esit sartlarda yapsin...Ayirdim yapilmasin...Vatan hepimizin..

yakupvci17
15-01-2011, 16:51
24

lily
22-01-2011, 13:28
erkek olmaqın için askerlik nedir bilmem:)))

akin1981
23-01-2011, 15:19
12 ıyıdır

Murat07tr
24-01-2011, 22:06
Arkadaslar ben askerligi 18 ay yapan birisiyim. Yasim 30 ve beni bugun yine cagirsalar 18 ay yeniden yapmaya hazirim. Askerlik hizmeti baristayken savasa her bakimdan hazir olmak demektir. 18 ay askerlik insanin ruhuna isliyor. Tabiiki bunun negatif yanlarini kaldirmak icin askerligin sevdirilmesi gerekir. Bizim atalarimiz senelerce cok zor sartlar altinda cephelerde kalmislar. Zamanimizda oyle birsey yok ama kotu gunlere hazirlanmak icin tam motivasyon lazim. Askerlik bir hizmetin haricinde bir yasam tarzidir!

Egeliboss
25-01-2011, 00:33
Arkadaslar ben askerligi 18 ay yapan birisiyim. Yasim 30 ve beni bugun yine cagirsalar 18 ay yeniden yapmaya hazirim. Askerlik hizmeti baristayken savasa her bakimdan hazir olmak demektir. 18 ay askerlik insanin ruhuna isliyor. Tabiiki bunun negatif yanlarini kaldirmak icin askerligin sevdirilmesi gerekir. Bizim atalarimiz senelerce cok zor sartlar altinda cephelerde kalmislar. Zamanimizda oyle birsey yok ama kotu gunlere hazirlanmak icin tam motivasyon lazim. Askerlik bir hizmetin haricinde bir yasam tarzidir!

Agzina saglik Abicim iste budur derim ancak...

ayaz6
26-01-2011, 18:22
kardes aslında senın dedıgın dogru ama sen olene kadar kalabılır dıyosun amazaman geldıgınde 15 ayın nsl gececegını dusuursun benımm abımde oyle dıyordun askere gıttı ve usandı vatanını okadar sevdıgı halde askerlık kolay bırsey degıldır

egeli22
29-01-2011, 02:43
valla ben 15 ay yaptım 15 ay sabit kalmalı

Sükut-u Hayal
30-01-2011, 15:20
Yani Polisler için Okuyana 3 hafta Veya 10 Yıl Polis qörevinde olanlar askerlik yapmış kabul edilecektir. Diyorlar fakat 10 yıl Polis qörevinde olupta gitmeyen yoktur tahminim

egeli22
30-01-2011, 23:01
6 ay onlar

esinti66
08-02-2011, 11:12
Helal olsun aga arkandayim vatan için ölürüm niye bizim kardeşlerimiz 15 ay yapiyo bedellik sacma iş bence

sacredboy
12-02-2011, 19:20
en iyisi 15 ay

BaBaKRal
16-02-2011, 06:04
ßenCe ASKeRlik Boş BişiDİr..:)

Egeliboss
17-02-2011, 00:09

Senin gibilere 36 ay yaptiracaksin ki anlayasin bos mu dolu mu diye?
Her Türk vatandasi askerlik yapmak zorundadir...Ben Alman vatandasi olmama ragmen Türkiyede Askerligimi yaptim...Bugün cagirsinlar gene gider yaparim....

SiLent
17-02-2011, 18:42

Bo$ oLan sizin gibi bo$ zihniyetLer ! icinde Vatan miLLet Sevdasi buLunmayan bo$ insanLardir !

sercan46
21-02-2011, 00:51
Bugün tek kardeşimi, abimi askere gönderdim.. Bilmem belkide duygularımın agır basmasından dolayı 12 ay olmalı yönünde oy kullandım.. Ama birçok arkadasımın belirttiği gibi askerliğin ne kadar oldugu önemli değil.. 15 ay askerlik yapan vardır sürünür,koşar,çatışmaya girer, 15 ay askerlik yapan vardır yatar,kalkar,yemek yer,tv izler.. Önemli olan süre değil, o süre içerisinde vatana ne kazandırdıgın, vatanın yararına neler yaptıgın..

12312344
23-02-2011, 19:24
Arkadaslar ben askerligi 18 ay yapan birisiyim. Yasim 30 ve beni bugun yine cagirsalar 18 ay yeniden yapmaya hazirim. Askerlik hizmeti baristayken savasa her bakimdan hazir olmak demektir. 18 ay askerlik insanin ruhuna isliyor. Tabiiki bunun negatif yanlarini kaldirmak icin askerligin sevdirilmesi gerekir. Bizim atalarimiz senelerce cok zor sartlar altinda cephelerde kalmislar. Zamanimizda oyle birsey yok ama kotu gunlere hazirlanmak icin tam motivasyon lazim. Askerlik bir hizmetin haricinde bir yasam tarzidir! Helal bu foruma daha yeni üye oldum ama çok beyendim (F)! :+:+:+

öZgüR aDaM
23-02-2011, 21:12
Günümüz şartlarına bakarsak 9 ay askerlik iyi bence...BEN 16 AY YAPTIM...

Sükut-u Hayal
27-02-2011, 19:46
Yani devir çok değişiyor. Ama değişmesi iyi olmayacaktır. ben bunu bilirim. :)

rmysa
27-02-2011, 21:52
evli kişiler 6 ay askerlik yapsın bekarlar 12 :)

baliksr
28-02-2011, 20:49
üniversite okuyan biri için süre problem olabiliyor.zaten okuyan biri ömrünün 3/1 ini eğitime harcıyor ve o saaten sonra askerliği uzun süre yapması insanı dahada bir yıldırıyor hedeflerinden uzaklaştırıyor.diğer yandan okumayan birinin askerliğine bakıldığında üniversite okuyan birinden 2kat daha fazla bir süre söz konusu.bu durumda sosyal devlet olma ilkelerine ters düşüyor.yani askerlik süresi toplumun ihtiyaçları,eğitim durumu,devletin askeriyeye ayırdığı bütçe düşünüldüğünde iyice planlanıp uygulamaya girmesi lazım.bana göre süre herkes için eşit ve az olması lazım.örneğin; 5ay veya 4ay.tabi vatanımız için canımız feda özel bir durumda degil 5ay ölene kadar yapmak ülkemize bayrağımıza değer...

pir'i fani
02-03-2011, 01:13
abi vallaha kimse gimeden erken konuşmasın

h3llb0y
02-03-2011, 19:34
bu vatan için ömrümüzün sonuna kadar askerlık yapmnaya hazırım ama o zengın cocukları bas parayı ıkı hafta askerlık olmaz bole nısey

007erkan
06-03-2011, 01:04
Bence askerlik tamamen boş bir iş..Başımızda boyle insanlar olunca bu ülke için hiçbirşey yapılmaz..Helede Doğuya gitmek...Tamamen ölüme gidiyoruz böyle saçma işmi olur kardeşim..Neymiş vatani görev.Ben canımı sokakta bulmadım arkadaşım.Yani bence bugünkü türkiye için askerlik saçma !!!!!!!!!!

007erkan
06-03-2011, 01:07

Seni tebrik ediyorum arkadaşım.Bi aklı başında sen varsın burada.

Ve ayrıca tabiki üniversite okuyanla üniversite okumayan aynı askerliği yapmayacak.Neymiş o yaa biz orada yıllarımız veriyoruz güzel bi meslek edinmek için,o yatıp geçiyor...Sonuç olarka ikimizde ölmeye çook saçma olur.

007erkan
06-03-2011, 01:12
[QUOTE=SiLent;341343]Bo$ oLan sizin gibi bo$ zihniyetLer ! icinde Vatan miLLet Sevdasi buLunmayan bo$ insanLardir ![/QUO

Türkiye böyle olacaksa(Basşımızdakiler vb..) ben boş zihniyetim kardeşim tamam.Siz dolusunuz ben boşum.

Bu arada Hacettepe İngilizce Tıp Okuyorum yani kim boş düşünün bakalım

N-Türk
06-03-2011, 13:14
Valla açıkçası benim daha 2 senem var. Ama 15 aydan düşmesini istemem.!
8-9 aylık bir asker dağda terörist avında nasıl olur??
Veya 8-9 ay askere gidilirse, Türkiye Cumhuriyeti'nin sonu iyi olmaz!

irdetofun
08-03-2011, 18:55
eğitim babında 1 ay akabinde ücrete dayalı maaşlı askerlik sistem..

Sükut-u Hayal
09-03-2011, 21:31
Valla arkadaşlar ücretli ide cok sacma geliyor. 2 kurus para veriyosun. Askerliği kısaltıyosun

gazap
13-03-2011, 13:56

arkadasıma katılıyorum bende anlamıyorum nedir bu bedeli v.s falan bu arada arkadasımı da tbr ederim sanki beni ifade etmis yazacak baska sozum yok:+

KARACI
14-03-2011, 17:36
şuan beni çağırsalar yine giderim KEŞKE HEP ASKERDE KALSADIM BEN SEWDİM ASKERLİĞİ ASKERDEYKEN EN AZINDAN KAFAMIZ RAHATTI SİVİLDE ODA YOK

Sükut-u Hayal
17-03-2011, 18:55
Öyle kardeş öyle :) işte

SiLent
18-03-2011, 14:49
[QUOTE=SiLent;341343]Bo$ oLan sizin gibi bo$ zihniyetLer ! icinde Vatan miLLet Sevdasi buLunmayan bo$ insanLardir ![/QUO

Türkiye böyle olacaksa(Basşımızdakiler vb..) ben boş zihniyetim kardeşim tamam.Siz dolusunuz ben boşum.

Bu arada Hacettepe İngilizce Tıp Okuyorum yani kim boş düşünün bakalım

OkumakLa adam oLmuyor karde$. Ben ne okuyupta Adam oLamami$ insan, okuyamayip Adam oLmu$ Adam taniyorum.
Senin Vatan haini oLdugun okudugun böLüm'den beLLi !
Neden Türkce Tip okumuyorsun ? Yabanci diL gayet tabi önemLi ! ama ne icin Türkce Tip degiL'de ingiLizce Tip ? Sen ve Senin gibi Özenti acizLer'de var üLkemizde maaLesef ama ne mutLu MiLLiyetci dü$ünen Türk GencLigi daha agirLikta :byee
Türk Askeri oLmasaydi o Övünerek söyLedigin okuL'da okuyamazdin ! Senin gibi korkakLarin yapmasi gereken tek $ey yatip kaLkip Türk Askerine dua etmek !

crozxma
19-03-2011, 00:39
Bende gıtmeden once oyle dıyordum dagda 5 gun sadece kuru ekmek yedıgımı bılırım. bunlardan dolayı bırsey demıyorum vatan gorevı sonuna kadar yaparım ama askerde bıde ınsan gıbı davransalar... ben dagda kuru ekmek yerken tim komutanı salatalıgını dometesını peynırını yerdı askerlık boyle ısde..

Egeliboss
22-03-2011, 03:52
[QUOTE=007erkan;346848]

OkumakLa adam oLmuyor karde$. Ben ne okuyupta Adam oLamami$ insan, okuyamayip Adam oLmu$ Adam taniyorum.
Senin Vatan haini oLdugun okudugun böLüm'den beLLi !
Neden Türkce Tip okumuyorsun ? Yabanci diL gayet tabi önemLi ! ama ne icin Türkce Tip degiL'de ingiLizce Tip ? Sen ve Senin gibi Özenti acizLer'de var üLkemizde maaLesef ama ne mutLu MiLLiyetci dü$ünen Türk GencLigi daha agirLikta :byee
Türk Askeri oLmasaydi o Övünerek söyLedigin okuL'da okuyamazdin ! Senin gibi korkakLarin yapmasi gereken tek $ey yatip kaLkip Türk Askerine dua etmek !

Tek kelimeyle harikasin....Böyle budalalar her zaman cikar....Durmak yok yola devam...

CaN_DaMaRıM
22-03-2011, 09:49
daha yapmadım ama en iyisi görunen 15 ay rabbim tum mehmetciklerimizi korusun

crazy55
23-03-2011, 14:54
bana daha cokk :ab

crazy55
23-03-2011, 14:57
Bu SİtEyİ YpAnDaN AlLah RaZı OlsUn

taslak
01-04-2011, 22:03
bence askerlik 24 ay ve 40 yaşına kadarda bulunduğun yerde devam etmeli disiplinli bir şekilde
ayrıca eğitim sistemide askeri eğitim gibi olmalı bular olmassa ülke elden gidiyor savunacak bir yer kalmıyacak o zaman askerlikte yapmanıza gerek kalmıyacak

sec
01-04-2011, 22:43
Bende 15 ay yaptım.Ama 7 gün izin tecavüzü yani acemi birligine 2 gün usta birligine toplanma yerine evrakımın biri kaybolmus toplanma yerinde tamamlayıp,1 gün oradan birde ablamın dügününden 3 gün gec katıldım.Usta birligini Kıbrıs'ta yaptım.Ama izinden Mersin/Tasucu'na vardıgımda sürat feribotuyla Girne limanına gidecektim.Yer olmadıgı icin ve ayrıca birligimin tanklarla intikale gittiginden dolayı tabura telefon ettigim halde birligimle bir türlü iletisim kuramadıgım icin bir gün Mersin/Tasucu'nda pansiyonda kaldım.Sonucu safak 20 derken 70 saydım.52 gün Girne Askeri Cezavinde cezamı tamamlayıp birligime katıldıktan sonra kalan 20 günü tamamlayıp terhis oldum.Yani 15 aydan fazla yaptık diyelim.Ben 15 aydan yanayım.isteyen 18 ay yapsın.İstemeyen 9 ay yapsın.Sonucta ne olursa olsun.Askerlik boynumuzun borcu ben 83/3 devre olarak acemi birligi ANKARA/Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu Ve Egitim Tümen Komutanlıgı.Usta birligi Kıbrıs/Lefkosa/Sirinevler Tank Taburu.Allah kazasız,belasız saglıklı bir sekilde vatani görevini tamamlamayı nasip etsin.Hepinize Manisa'dan sevgiler,saygılar.İyi aksamlar.

fetceylan
02-04-2011, 09:47
slm arkadaaşlar

XxXMEHMETXx
02-04-2011, 15:01
aynen kardeşim sana katılıyorum

mklcskn
02-04-2011, 15:50
bi git gel kardeş ondan sonra tekrar konuşalım maksat yapıp yapamamak degil ne icin gittigin ne gördügün git sen canını vermeye hazırken sana nasıl deger verilir gör
Kardeşime aynen katılıyorum ben askere gittim 2hafta sonra 15aya düştü neyse mesele kardeşimin dediği gibi askerliği kaç ay yaptığın değil orda ne yaptığındır sen eyvallah vatan için gittim diosun ama ne işim var lan benim burda dedirtiyorlar adama bi sen ben vatan için burdayım diosun rütbeli dior yat kalk sürün sen diosun toprağımı korumaya geldim rütbelin diyor topraktaki izmariti topla sen diyorsun vatanımı temiz tutmaya geldim rütbelin diyor git tuvaletleri temizle anlayacağın kardeş en fazla 1hafta ben vatanı korumaya geldim dersin ama ondan sonra bakarsınki vatanı koruma dışında herşeyi yaptırıyorlar sana valla ben daha askere öyle dört nala koşanı görmedim hele giderken askere gidiyorum gerekirse ömür boyu kalırım diyipte lan biran önce bitsede kurtulsam diyenleri hep görüyorum.

sinasina
02-04-2011, 18:40
te tip askerlik olmalı ve 24 ay askerlik olmalıama askerliğe karşı ön yargıyı kaldırıp sevdirilmeli

atakurtul
04-04-2011, 01:20
Askerlik 15 ay olmalı

sermandes
04-04-2011, 21:00
15 ay baska lafa gerek yok

taslak
04-04-2011, 22:17
BEN 59/3 tertip olarak kayseri hava indirme tugayı paraşütçü komanda olarak yaptım
bu güne kadar olan deneyimimden anladığım tek şey çok sıkı eğitim olmalı beynine kazınmalı milliyetçilik ve ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ Sıkışınca ben cahilim bilmiyordum işine gelince herkesten çok bilen kıvırtan bir toplum olmasın ekliyeceklerimi yeniden yapabilelim

---------- SDF ; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:13 ---------- Daha önceki mesaj 22:05 ----------

Bazı çevreler bugünlerde yaĢadığımız sorunların Cumhuriyetin kuruluĢ ideolojisinden kaynaklandığını yazıyor, söylüyor! Bunu yaparken tarihi eğip büküyor; yarım yamalak bilgileriyle büyük sonuçlara varıyor. Yapmak istedikleri mevcut iktidarın resmi tarihini oluĢturmak. Peki, Cumhuriyet tarihinde kimlerin üreten Kalem; kimlerin sürekli satıp savuĢturan ve mülk kalmayınca umudunu dıĢa bağlayan Silgi olduğunu öğrenmek ister misiniz? Tarih 16 Ağustos 1838. Sadrazam ReĢid PaĢa, Ġngiliz elçisi Lord Stratford Canning ile Osmanlı- Ġngiliz ticaret antlaĢmasını imzaladı. AntlaĢmayla Osmanlı, iç pazarını tümüyle yabancılara açtı. Devletçi ekonomiyi rafa kaldırdı; gümrük vergilerini düĢürdü; Osmanlıyı ucuz ithal mallar cenneti yaptı. On binlerce küçük esnaf iflas etti. Bir yıl sonra; açık pazar haline getirilen ekonomik düzenin gerekli kıldığı mali, idari reformları Tanzimat Fermanıyla gerçekleĢtirildi. Sonuç: 1814de bir Ġngiliz Sterlini 23 Osmanlı kuruĢuydu; 1839da bir Ġngiliz Sterlini 104 Osmanlı kuruĢu oldu! Osmanlı nüfusu giderek yoksullaĢırken, küçük bir azınlık alafranga yaĢamın getirdiği tüketime yöneldi. Araba Sevdası baĢladı. O sırada Avrupa sermayesinde de yapısal dönüĢüm yaĢandı. Mali sermaye büyük güç haline geldi. Bu durum Osmanlı gibi ülkelere sermaye akımını hızlandırdı. Osmanlı da gerek savaĢ, gerek tüketime yönelik yeni yaĢam tarzı nedenleriyle hep borçlandı. Ġhtiyacı olan parayı Avrupa para piyasalarından buldu. Avrupalı kendi ülkesindeki yüzde 34 gibi düĢük faiz gelirleri yerine, yüzde 1112 gibi yüksek faiz veren Ġstanbul borsasına yöneldi. (Bugüne ne kadar benziyor!) Sonucu tahmin etmiĢsinizdir; Osmanlı 1875de faiz borçlarını ödeyemeyeceğini açıkladı. Avrupa ayağa kalktı. (Bu borcu kimin ödediğini biraz sonra okuyacaksınız!) Osmanlının iflasından iki ay sonra, önce Bulgarlar sonra Sırplar ayaklandı. Ġngilizler, Sadrazam Nedim PaĢa aracılığıyla Rusyaya yakınlaĢan Sultan Abdulazizi Harp Okulu öğrencilerinin de katıldığı askeri darbeyle tahtan indirdi. Darbeler, iktidar değiĢiklikleri, reformlar Osmanlıya ilaç olmadı. Süreç I. Dünya SavaĢı sonuna kadar uzadı. Çünkü emperyal güçler Osmanlıyı nasıl paylaĢacaklarına karar verememiĢti. Sonra ne olduğunu biliyorsunuz… Cumhuriyet kalılaĢıĢögüerle kurulmadıSavaĢsonucunda, Osmanlını ordusu dağıımıĢı ne kara ordusu kalmıĢıne hava ne de deniz güü 325 bin Ģhit, 400 bin yaralı 250 bin esir ve kayı vardı Ankarada ise… Silah yoktu. Para yoktu. Döiz yoktu. Hisse senedi-tahvil yoktu. Borçalacak kimse de yoktu. Bu nedenledir ki… Apoletleri söümüĢ maaĢıa el konulmuĢMustafa Kemal, kongre içn Anadolunun tozlu yollarıa düĢüğüde, erzakıda 20 yumurta, 1 okka peynir ve sadece 20 ekmeğ vardı KarĢııda sadece yedi düel yoktu. Hani diyorlar ya, Mustafa Kemali Anadoluya para verip göderen Sultan Vahdettindir! Peki Saray, Düun-u Umumiyeden 900 bin lira ve OsmanlıBankasından 1.340 bin lira borçalı kurduğ Kuvay-i Ġzibatiyeyi niye ulusalcıarı üerine südü Neyse, bölesi saçalılara inanan var mı Mustafa Kemal tarihin yöüübu Ģrtlarda değĢirdi. Fakat savaĢan yeni çımıĢ hiçir alt yapııolmayan yeni üke ekonomisi nası inĢ edilecekti? Geliniz son yılarda hep göden kaçııan bir ekonomik gerçğn peĢne düĢlim… BAĞMSIZLIK=DENK BÜÇ Falih RıkıAtay diyor ki: Bilmiyorduk; bir bilen ve öğeten de yoktu. Herkes ĢĢıtııve umut kıııdı Nasihat verenleri dinlesek, kollarıııkavuĢurup bir ası beklemeliydik. Aldanmak, avlanmak, yaptığıııbozmak veya kullanmamak hepsi hesaptaydı Her Ģy yapımalıve yapıanları sahibi bu millet olmalıdı Sadece Batıdayatmasıprogramlarıreddet mediler; onlara göe denk büç bağısılı demekti.
Yı: 1923 -Kapitüasyonlar kaldııdı -Osmanlını borçarı(1854 itibariyle) kabul edilip yılar içnde öenmesine karar verildi. Osmanlıdöemi içborçar ve KurtuluĢSavaĢında yapıan Tekalifi Milliye denilen borçar da öenecekti. -Ergani Bakı Madeninin devlet tarafıdan iĢetilmesine karar verildi. -Atatük, Hindistandan kendi Ģhsıa göderilen paralarla ĠĢBankasınıkurdurdu. -SavaĢyorgunu kölüe 8 milyon lira kredi dağııdı Yı 1924 -Büçnin öemli gelirlerinden olan ancak kölüüezen, geleneksel OsmanlıAĢr Vergisi kaldııdı -1937 yııa kadar aralılarla süecek Küt isyanları ġyh Said ayaklanmasıla baĢadı -Ġtanbuldan kalkan deneme uçğı3 saat sonra Ankaraya indi. -Ütüde Tükiye Cumhuriyeti yazan madeni 10 kuruĢuk paralar tedavüe çıtı -Samsun-ÇrĢmba demiryolu temeli atıdı Yı: 1925 -Son 30 yıda kaçkçı-kolcu çtıĢalarıda 400 bin kiĢnin ödüğüTüü Rejisi Fransılardan alıarak lağedildi. -Ankara-YahĢyan; Küahya-TavĢnlıdemiryolu açıdı -Sanayi ve Maadin Bankasıkuruldu. -Atatük, -kölüere önek olmasıiçn- kendi parasıla Atatük Orman Çftliğ yapımasıısağadı -Ġmir Liman ve Köfez ĠĢeri ĠhisarıTAġkuruldu. -Menderes körüüüerine ilk betonarme körüyapıdı Yı: 1926 -Emlak ve Eytam Bankasıkuruldu. -Kayseride uçk fabrikasıaçıdı -Alpullu Ģker fabrikasıaçıdı -UĢk Ģker fabrikasıaçıdı -Samsun limanıı inĢatıa baĢandı -Samsun-Kavak demiryolu açıdı -Serbest böge kurma giriĢmlerine baĢandı Yı: 1927 Sayı yapıdı Nüus 13.5 milyon. Bunun yüde 83.7si köde yaĢıor. Okuryazar oranıyüde 11 idi. -Bursa dokumacıı fabrikasıaçıdı -Yerkö-Kayseri; Ankara-Kayseri; Samsun-Amasya; Samsun-Havza demiryolu açıdı -Devlet demiryollarıve limanlarıidaresi kuruldu. -Büyan dokuma fabrikasıaçıdı -Cumhuriyetin ilk kağı paralarıtedavüe çıtı -Ankara radyosu yayıa baĢadı Yı: 1928 -Ankara çmento fabrikasıaçıdı -Amasya Zile; Küahya-TavĢnlıdemiryolu açıdı -Sirkeci-HaydarpaĢ arasıda feribot seferi baĢadı WALL STREET KRĠĠTükiye daha savaĢekonomisinin ağılığıdan kurtulamadan, 1929 düya (Wall Street) büü ekonomik kriziyle sarsıdı Krizin etkisine bir önek vermeliyim: Ġkel geleneksel teknikten kurtarımasıiçn makine ithaline büü kolaylılar sağandı Bunun sonucu 1929a kadar Tükiyeye 2500 traktö girdi. Fakat krizden sonra büü düĢüĢyaĢndı Makine ithali 1928de 2 milyon 298 bin lira iken 1933te 224 bin liraya kadar düĢü
Yı: 1929 -Ġtanbulda otomobil fabrikasıkuruldu. -Zirai Kredi Kooperatiflerinin kurulmasıa karar verildi. -Ankara demiryolu hattıve HaydarpaĢ LimanımillileĢirildi. -Doğ Anadoluda MuhtaçÇftçlere Arazi Tevziine (toprak reformuna) karar verildi. -Mersin-Adana demiryolu Fransılardan satı alıdı -Ankara-Ġtanbul arasıda telefon bağantııkuruldu. Yı: 1930 -Milli Ġtisat ve Tasarruf Cemiyeti kuruldu; ilk üesi Mustafa Kemal oldu. -Kayseri-ġrkıĢa; Ankara-Sivas; Emirler-Balıö; BolkuĢ-Filyos; Zile-Kunduz demiryolu açıdı -Tük parasııkoruma kanunu çıtı -Batını kuramazsıı dediğ Merkez Bankasıkuruldu. -Ġtanbul Galata Körüünden geçĢüreti alımasıkaldııdı -Düun-u Umumiye binasıhüüete teslim edildi. Yı: 1931 -Devletçlik ilkesi sadece CHPnin altıoku olmadı Anayasaya da girdi. -Ankarada Ziraat Kongresi toplandı -Ġhalatı sıılandıımasıa karar verildi. -Malatya-DoğnĢhir; Mudanya-Bursa demiryolu yapıdı -Kelkit Irmağıüerine Akçğı Körüüyapıdı Yı: 1932 -Tüü Kongresi toplandı -Küahya-Balıesir; Samsun-Sivas; Kunduz-Kalı; UlukıĢa-Niğe demiryolu yapıdı -Tükiye Sanayi Kredi Bankasıkuruldu. Yı: 1933 -Samsun-ÇrĢmba; Adana-FevzipaĢ tren hattısatı alıdı -Afyon-Antalya demiryolu yapıdı -Mevduat Koruma Kanunu kabul edildi. -Süerbank faaliyete geçrildi. -Tefecilerle müadele etmek içn Halk Bankasıkuruldu. -Denizyollarıdevletç iĢetilmeye baĢandı - EskiĢhir Ģker fabrikasıaçıdı - Ġmir Rıtı ġrketi devletç satı alıdı -Ankara-Ġtanbul tarifeli uçk seferi baĢadı DEVLET BABA DÖEMĠCumhuriyet kadrolarıı tü çbalarıa rağen, Osmanlıdan beri süü gelen dıĢ bağılıı, ulusal öel sektöü bir tülügeliĢirilmemiĢolması sanayinin kurulmasıa pek olanak vermedi. Bu da devlet eliyle gerçkleĢirildi. Yı: 1934 -Sovyetler Birliğ ile kredi antlaĢasıimzalandı-Ankara, Sivas, Konya, EskiĢhirde buğay silolarıinĢsıa baĢandı -Kayseri uçk fabrikasıda yapıan 6 uçk Ankaraya uçu. -Bursada sü tozu fabrikasıaçıdı -Bakıkö bez fabrikasıaçıdı Konya Ereğide bez fabrikasıı temeli atıdı -Ġmit kağı fabrikasıkuruldu. -Zonguldakta köü yıama fabrikasıiĢetmeye açıdı Antrasit fabrikasıı temeli atıdı -Keçborlu küüt fabrikasıiĢetmeye açıdı -Isparta güyağıfabrikasıiĢetmeye açıdı -Kayseri mensucat fabrikasıkuruldu. -Halk içn ucuz ve dayanılıayakkabıüetmek amacıla Beykoz fabrikasıkuruldu.
-Turhal Ģker fabrikasıiĢetmeye açıdı -Afyon-Antalya; Diyarbakı-FevzipaĢ; Ortakö-BolkuĢ Fıat-Yolçtıdemiryolu yapıdı -Üküar-Kadıö tramvay hattıı ilk denemesi yapıdı Yı: 1935 -Ġtanbul liman Ģrketi devletç satı alıdı -Aydı demiryolu hattıdevletç satı alıdı -Gediz ve Gösu nehirleri üerine körüer inĢ edildi. -Maden Teknik Arama Enstitüüve Elektrik ĠĢeri Etü Ġaresi kuruldu. -Etibank kuruldu. -Tükiye ġker FabrikalarıAnonim ġrketi kuruldu. -Diyarbakı-FevzipaĢ; FevzipaĢ-Ergani; Ergani-Osmaniye; Çnkıı-Atkaracalar; Sıas-Eskikö demiryolu yapıdı -Tarı SatıĢKooperatifleri kuruldu. -PaĢbahç ġĢ ve Cam FabrikasıiĢetmeye açıdı -Ankarada fıdı kongresi toplandı -Nazilli basma fabrikasıkuruldu. -Ġtanbul telefon Ģbekesi devlet tarafıdan satı alıdı -Ankara-Zonguldak telefon hattıaçıdı -Ankarada gaz maskesi fabrikasıkuruldu. Yı: 1936 -Ankarada Endütri Kongresi toplandı -Deutsche Bankı elindeki Ergani Bakı Madeni ĠĢetmesi satı alıdı -Ankara Çbuk Barajıyapııa baĢandı -Ġmir havagazıĢrketi devletç satı alıdı -Ġmitte ikinci kağı fabrikasıı temeli atıdı -Ereği köü iĢetmesi devletç satı alıdı -Erzurum-Sivas; Afyon-Karakuyu; Isparta-Bozöü Eskikö-Çtinkaya; Yazıan-Hekimhan demiryolu yapıdı -Ġk köü treni Ankaraya geldi. -Edirne-Sirkeci demiryolu hattıve ġrk Demiryollarıdevletç satı alıdı -Gaziantep buz fabrikasıaçıdı -Bursada HasanpaĢ Körüüyapıdı -Ġtanbul Haliçüerine körüinĢatıtemeli atıdı Yı: 1937 -Ormanlar devletleĢirildi. -Atatük çftliklerini devlete bağıĢadı -Ġk Tük gemisi Belkı denize indirildi. -Ġk Tük denizaltıı yapııa baĢandı -Karabü Demir Çlik Fabrikasını temeli atıdı -Konya bez fabrikasıaçıdı -Malatya bez fabrikasıı temeli atıdı -Tükiyle Cumhuriyeti Ziraat Bankasıkanunu kabul edildi. -Hüüetç satı alıan, Toprakkale-Payas; Islahiye- Meydanıkbaz iĢetmeye açıdı -Denizbank kuruldu. -Kadıö su Ģrketi devletç satı alıdı -Ġtanbul-Edirne karayolu açıdı -Burhaniye-Ayvalı yolu; Sakarya Nehri, Fıat Nehri, Kııımak Nehri ve Murat Irmağıüerine körüer yapıdı -Diyarbakı-Cizre; Hekimhan-Çtinkaya; Zonguldak-Çtalağıdemiryolu yapıdı -Telsiz kanunu kabul edildi. -Tük Hava YollarıĠtanbul-BüreĢarasıda ilk uçk seferi yapıdı Yı: 1938 -Gemlik suni ipek fabrikasıaçıdı-Bursa merinos fabrikasıaçıdı
-Divriğ demir madenleri iĢetmesi faaliyete geçi. -Ġmir Telefon ġrketi devletç satı alıdı -Ġtanbul Elektrik ġrketi devletç satı alıdı -Sermayesi devlet tarafıdan verilen KĠler kuruldu. -Toprak Mahsulleri Ofisi kuruldu. -Ġmir klor fabrikasıkuruldu. -Ankara-Erzurum tren hattıErzincana ulaĢı -1923-38 yılarıarasıda topraksı kölüe toplam 708 bin hektar toprak dağııdı -Ve Mustafa Kemal vefat etti. O bir kalem idi. Tükiye bugü kalemler ile silgilerin çtıĢasıa sahne olmaktadı!
Soner Yalçı
27 ġbat 2010

---------- SDF ; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:17 ---------- Daha önceki mesaj 22:13 ----------

ben 52 yaşındayım sizlerin gençlerin bunları çok iyi bilmesi ATALARINI İYİ TANIMALARI İÇİN

Sükut-u Hayal
04-04-2011, 22:23
Bu gerekli birşey :) tabi ki

bicip
05-04-2011, 23:41
bnce 9 iyi:D benım amcamın oğlu yeni geldi ve o harbi askerlik yaptı:D şırnakta 6 ay full dağdaydı komutanları bize mektup yazıodu
ama bnce herke bu görevi yapmalı benı alsalar şimdi yaparım:D

SORUNSUZ
06-04-2011, 14:14
Gerçekten herkez yapacaksa 6 ay temel askerlik yeterli sonrası profosyonel. Ancak böyle zart zurt bedelli , torpilli oldumu zora gider 1 gün bile....

BARANCAN49
07-04-2011, 22:06
Bizim Ecdat larımız Atalarımız Yılarca Askerlik Yaptılar Bizler 3 ,5 Ayın Lafını Yapıyoruz Yazıklar Olsun Bize Keşke
Vurulup Ölürsek Şehit Kalırsak Gaziyiz..

Sükut-u Hayal
14-04-2011, 20:50
Senin gibi düşünüyorum kardeş

kavalyem
15-04-2011, 11:00
askerlik süresi ne kadar olursa olsun BİR TÜRK ÖMRÜBOYUNCA ASKERDİR vatanını hep korur ben bunu bilirim

FeNeRlİLeR
21-04-2011, 17:39
slm

xpprox
05-05-2011, 23:27
bakın arkadaşlar askerlik gerçek anlamda peygamber ocagıdır 15 veya 18 ay nedenmi silah kullanmayı ögrenene kadar kısa olursa hiç birşey anlamaz birde madalyonun diger yüzü var barışta ter dökmeyenler savaşta kan döker ve başka milletlerin egemenligi altında esaret yaşar

Egeliboss
10-05-2011, 00:51
Bugünlerde Askerlik 6 aya düsürülsün Ramo Askerden geldikten sonra tekrar 15 aya cikartilsin...

EsseLam
25-05-2011, 03:07
Herkes eşit yapmalı tabi ki, 15 ay sabit kalmalı.

seyit3333
30-05-2011, 12:00
bende 15 ay yaptım daha 20 gün oldu geleli... bence askerlik 15 ay standart olarak kalmalı... artık oynanmamalı bu askerlik süresince... yeminle söylüyorum... askerde bile bu düşüncedeydim... ben askerdeykende razıydım 15 aya... insan 15 ayda hasreti özlemi hayatı herşeyi öğreniyor... bu süreçten daha kısa askerlik bence askerlik değildir...

Cüneyt
15-08-2011, 01:31
Askerlik Bir erkeğin buluğ çağını aşmasında en buyuk etkendır aıleden uzak kendını koruma ve cevrendekılerle en ıyı ılıskıyı kurma noktasıdır:byee
Kesınlık 15 dusurulmemelı aksıne asker daglardan agır catıslamardan cekılmelı kıdemlı asker donemı baslamalı