PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Somaliye Yardım Yapdınız Mı?

Cüneyt
16-08-2011, 16:42
Sanalforum.biz olarak sitemizde biraz olsun duyarlı davranış olarak sizlere soruyorum Somlaide neler yaşanıyor once bunları anlayalım

'KAMPANYA HALKIN DUYGULARINA TERCÜMAN OLACAK' Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanı Doktor Serdar Çam ise Somali'ye yardım kampanyasının halkın duygularına tercüman olacağını belirterek, "Öncelikle böyle bir kampanyayı başlattığınız için şükranlarımı sunuyor, SABAH'ı tebrik ediyorum. Biz de teknik yardım ve işbirliği çalışmaları yürüten bir kuruluş olarak sizinle ve Kızılay'la işbirliği içinde olacağız. Diğer taraftan toplanan yardımların güvenli ve etkin bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşması konusunda azami gayret sarf edeceğiz. Bölgede kuraklıkla birlikte çeşitli güvenlik sorunları yaşanıyor. Çeşitli güzergahlarda bazı tehlikeler ve sıkıntılar olduğu biliniyor. Dışişleri Bakanlığı ve Somali Büyükelçiliği nezdinde yardımların güvenli bir şekilde hedef kitleye ulaşması için çalışmalar yürüteceğiz. Somali'nin komşusu Etiyopya'daki ofisimize gerekli çalışmaları hemen başlatmaları için talimat verdik. Havayolu ve deniz yoluyla gıda malzemelerinin taşınması için şimdiden çalışmaya başladık" diye konuştu.

http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_4737.jpg
BAŞBAKAN'I AĞLATAN MANZARA Kadın, erkek, çocuk 11 milyon insanın açlık nedeniyle ölüm sınırında yaşadığı ve her gün yüzlercesinin hayatını kaybettiği Somali'ye, "Yardım Sağanağı" başlıyor. "Gemiler Dolusu İyilik", kurak topraklara doğru yola çıkacak. "Solan Yaşamları Birlikte Yeşertelim" sloganı ile başlatılacak olan yardım kampanyası ile ilgili olarak Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, SABAH'a özel açıklamalar yaptı. "Afrika'nın tamamında bu insanlık dramı yaşanıyor" diyen Küçükali, "Dünya, bu drama karşı her zamanki durgunluğunu ve sessizliğini sürdürüyor. Ama biz sessiz kalamayız. Burada çok önemli bir insani dram var. Bunu yerinde gördüğünüzde çok daha iyi anlıyorsunuz. Biz 2006'da, sayın Başbakanımız'la birlikte Sudan'a gittik. Oradan da Darfur'a geçtik. Darfur'da Başbakanımız, kampa gideceğini söyledi. Çok tehlikeli bir yer. Kampa gittik. Kampta, etrafı çaputlarla çevrili, içinde de tahta masaların olduğu bir ameliyathane vardı. Burada çocukları sünnet ediyorlardı. O kamplarda da 50 bine yakın kişi yaşıyor. Başbakanımız sünnet nasıl oluyor diye özellikle gidip baktı. Sayın Başbakanımız'ı yıllardır tanırım. Merhametli olduğunu da biliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı orada ağladı. Niye biliyor musunuz? İlkel koşullarda yapılan sünnetlerde bağıra çağıra ağlayan çocukları görünce dayanamadı. Kolonya alıp çocukların yüzlerine sürdü. Bana dönüp dedi ki; 'Başkan buraya bir şey yapmanız lazım.' Mart sonunda gitmiştik ve 3 ay sonra oraya bir seyyar hastane kurduk. O gün bugündür çalışıyor. Günde 700-750 kişiye bakıyor. Bu kıta aynı kıta. Burada açlık var, sefalet var, çocukların durumu var... Başbakanımız'ın bu talimatına uygun olarak, geçen yıl 10 bin çocuğu Darfur'da sünnet ettirdik" dedi.

http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_4738.jpg
'BAŞKA BİR ŞEYDEN DEĞİL AÇLIKTAN ÖLÜYORLAR' Somali nüfusunun yaklaşık üçte birinin ölüm sınırında olduğunu ve bunun da yarıdan fazlasının çocuk olduğunu kaydeden Küçükali, şunları söyledi: "Daha dünyaya yeni gelmiş bu çocuklar açlıktan ölüyorlar. Başka bir şeyden değil açlıktan ölüyorlar ve dünya buna sessiz kalıyor. O dünya ki, yılda 160 milyar doları güzellik için harcıyor. Somali'nin derdi 1.5 milyar dolar. Bu para yüz tane Somali'yi ayağa kaldırır. Dünya insanları azıcık dayanışmayı bilse bu sorun halledilir. Ülke olarak bu işin önderliğini yapmalıyız. Bu bize yakışır. Onun için Turkuvaz grubuna, özelinde de Sabah Gazetesi'ne, atv ve A Haber ile çalışanlarına, Türk Kızılayı adına, gönüllülerim adına çok büyük hürmet ve saygı duyuyorum. Böylesine önemli bir konuyu ele aldı ve işliyor. Kamuoyuna bunu duyurmak lazım. Her gün 50 çocuk ölüyor. Bu ne demektir biliyor musunuz? Biz yemek yerken boğazımızda düğümlenmeli. Peygamber efendimiz diyor ki; 'Komşusu açken, tok yatan bizden değildir.' Onlar bu durumdayken biz yatağımızda rahat yatamayız. Yatmamalıyız. İnsanlarımız bu kampanyaya bugünden katılmalıdırlar."

http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_4739.jpg
'YOKSUL İNSAN SEDACE RAMAZAN'DA YOKSUL DEĞİLDİR'
KIZILAY GENEL BAŞKANI TEKİN KÜÇÜKALİ SOMALİ DRAMINI ANLATTI

Her 6 dakikada bir çocuğun hayatını kaybettiği, açlıktan kaçmaya çalışan 8 kişilik aileden 7’sinin yolda yaşama veda ettiği ve ölüm sınırında 5 milyon insanın olduğu Somali’nin yardım çığlığıyla harekete geçen Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Kızılay’ın önce karın doyurma ve tıbbi yardım, ardından da kalıcı çözüm için iki aşamalı plan başlattığını söyledi. Küçükali “Yardım götürmekle kalmayıp göçün ana nedeni olan susuzluk için kuyular açıp köyler kuracağız” dedi.

6 dakikada bir çocuk ölüyor

Sayın Küçükali Somali’deki son durum nedir, bilgi verir misiniz?
Durum son derece kötü. Ölüm sınırında olan 5 milyon insan var Somali’de. Türkiye’den yiyecek götürmek ilk hedefimiz. 5 milyon insan, 11 milyon nüfuslu Somali’nin yarısıdır. Acil yardıma ihtiyaçları var. Durumu daha iyi anlamak için şöyle söylemek lazım; Somali’de 5 yıldır yağmur yağmadı. Böyle olunca, hayvancılık ve tarımla geçinen insanlar bunu yapamaz hale geldi. Ve göç etmeye başladılar. Göç de çok uzun oluyor, hiçbir araç olmadan yalınayak göç ediyorlar. Yollarda hastalanıyorlar, ölüyorlar, birbirlerini terk ediyorlar. Çocuklar ailelerden ayrı kalıyor. Başarabilenler kampa ulaşıyor. Yola çıkan 8 kişilik bir aileden sadece 1 kişi kampa ulaşabiliyor. Diğerleri yolda ölüyor ya da kayboluyorlar. Bakın 90 günde 29 bin çocuk ölmüş. 6 dakikada bir çocuk ölüyor.

Büyük bir psikolojik yıkım da söz konusu o zaman?”
Evet. Tam da öyle bir durum var. Aslında işin acil boyutu var. Önce karın doyurmak ve sağlığa kavuşturma boyutu var. Burada en büyük zorluğu anneler ve çocuklar çekiyor. İnsani dramlar büyük boyutta yaşanıyor. Düşünün çocukları yolda ölmüş bir annenin karnını doyursak bile, önemli olan onun psikolojisinin düzeltilmesidir. Psikologlarımızı hazırlıyoruz, onlara psiko-sosyal destek vermek zorundayız. Somali’ye yerleşince bu konuda da çalışma yürüteceğiz.

Nasıl çalışma yürüteceksiniz?
Genel müdürümüz ve uzmanlarımız şu an Somali’de. Yakında 150 kişilik bir ekiple çalışmalara başlayacağız. Somalililer de ekibimize katılacaklar. İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu İstanbul’da idi. 14 İKÖ üyesi Arap ülkesinin Kızılay sorumluları da buradaydı. Bu ülkelerin toplayacağı yardımları Türk Kızılay’ına verecekler. Somali’de büyük depolar tutuyoruz.

İlk gemi bugün yola çıkıyor

Nasıl bir rakama ulaştınız?
Dün itibari ile 4 milyon TL yardım topladık. 2 bin 500 ton ayni yardım topladık. Pirinç, bulgur, un, yağ, şeker, süt tozu ve çocuk maması yardımlarından oluşan bu kalemleri daha da çoğaltmaya çalışıyoruz. Bugün (pazartesi) bir yardım uçağı Ankara’dan kalkacak. Ayın 15’inde de İstanbul Ambarlı’dan 5 bin tonluk bir gemi kalkacak ve gemiler yardım götürmeye devam edecek. Biz 380 milyon dolar yardımı zorlayacağız. Zaten Ramazan ayında insanlarımız daha yardıma duyarlı oluyor, yoksul gerçi Ramazan’da yoksul değil her zaman yoksul ama Ramazan’da duygular farklı oluyor.
Biz yardım için iki seçenek sunuyoruz. Gıda kolisi ve mutfak setinden oluşan bir paketimizi var. 200 TL’lik bu paketi insanlarımız alıp yollayabilir, ya da 100 TL verip birini alıp yollayabilir. Bunun dışında 5 TL karşılığında 2868’e boş mesaj yazıp yollarlarsa bir kişiyi bir gün doyurmuş olurlar.

Köy kuracağız, göç önlenecek

Başka çalışmalar da olacak mı?
Kızılay sadece ayni yardım ile kalmayacak. İslam Kalkınma Bankası desteği ile orada örnek köyler kuracağız. Bir yeri köy olarak planlayacağız, Somali yaşam geleneğine uygun şekilde inşa edeceğiz. Orada kuyu açacağız. Kuyunun köyde 4 bin kişiyi yerine bağladığını biliyoruz.Köydeki suları su olmayan başka yerlere taşımak için de kanallar açacağız. Mühendislerimiz çalışıyor. Henüz mali hesabı çıkartmadık. Somali kültürünü iyice inceleyeceğiz. Yapacağımız köy sayısı ise 5’ten aşağı olmayacak. Sudan yararlananlarla birlikte 30-40 bin kişiyi yerleşik hayata geçiren, hayatlarını kurtaran bir proje olabileceğini tahmin ediyoruz.

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın da önemli desteği var sanıyorum..?
Başbakanımızın merhametli bir insan olduğunu biliyoruz. 2006’da Darfur’da sünnet merasiminde çocuklar, kötü jiletle sünnet edilip bağırırken, kolonya getirtip çocukların yüzüne sürdü, onların rahatlamasını sağladı. Bana dönüp ‘Başkan, bir şey yapmamız lazım’ dedi. Bu söz üzerine biz orada bir hastane kurduk. Cumhurbaşkanımız da Köşk’te toplantı yapıp, dikkatleri oraya çekti.

Şimdi herşeyi daha bilinçli olarak öğrendik herbirimizin birer cep telefonu var belki herzaman kontur olamayn bılır ancak sonucta bır donem yukluyoruz 5 lıra kadar cüzzi bir tutar onlar için bir öğün olabilir duygusu ile 1 tek mesaj atmak zor olmasa gerek.
Sizlere Soruyorum Somalide Aç yatanlar ölenler adına ne yaptınız rahatça yattınızmı yoksa yardım bağışınızda bulundunuzmu lutfen yazın hayrı sıze kalsın ama gonul rahatlıgınız bızımle olsun bıleleım ki guzel yurdumuzda duyarlı cok ınsan var dıyebılelım sagır ve dılsız olmayın_????

Afrika’ya yardım için sms ve hesap numaraları

KIZILAY
2868’e boş mesaj göndererek 5 TL yardımda bulunabilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI KIZILAY ŞUBESİ
HESAP Hesap No IBAN
TL 2868-5005 TR27 0001 0006 8500 0028 6850 05
USD 2868-5006 TR97 0001 0006 8500 0028 6850 06
EURO 2868-5007 TR70 0001 0006 8500 0028 6850 07

Kimse yok mu?
5777’ye “ACLIK” yazıp boşluk bırakarak 5 TL gönderebilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI ÜSKÜDAR ŞUBESİ
HESAP Hesap No IBAN
TL 5382203-5009 TR85 0001 0004 0305 3822 0350 09
USD 5382203-5010 TR58 0001 0004 0305 3822 0350 10
EURO 5382203-5011 TR31 0001 0004 0305 3822 0350 11

İHH
3072’ye “IFTAR” yazıp boşluk bıraraka 5 TL gönderebilirsiniz

ZİRAAT BANKASI FATİH ŞUBESİ 488
HESAP Hesap No IBAN
TL 2124994-5007 TR66 0001 0004 8802 1249 9450 07
USD 2124994-5008 TR39 0001 0004 8802 1249 9450 08
EURO 2124994-5012 TR28 0001 0004 8802 1249 9450 12

DİYANET
5601’e “AFRIKA” yazıp 5 TL yardım gönderebilirsiniz

ZİRAAT BANKASI BİLKENT PLAZA ŞUBESİ
HESAP Hesap No
TL 86 0001 0017 6234 2869 8550 39
USD 59 0001 0017 6234 2869 8550 40
EURO 32 0001 0017 6234 2869 8550 41

Ceaser
21-08-2011, 01:38
Onlar orda kıvranırken biz burda yemeklerimizi çöpe atıyoruz hiç doğru deil yardım atmayan arkadaslarımızda atsın sizde o durumda ola bilirdiniz ?

corsair
24-08-2011, 00:02
tşk

fenasi71
25-08-2011, 21:45
uzun zamandır ruhlar alemindeydim yeni geldim mailinizi gördüm ve hemen giriş yaptım mutlu oldunuzmu?:kar

kazaz
29-08-2011, 20:30
Anlayamadığım bir şeyler var çünki somali bu gün değil dünde açtı, somslide hala bir iç savaş devam ediyor ve sokaktaki çocuklarda bile otomatik silah mevcut o halde bu gün bu kadar ve ısrarla somaliye yardım fikri nereden çıktı bilmiyorum ama etin kilosu adıyamanda kemiksiz 15 TL iken hala 35 veya 40 liradan et satılıyor batı illerimizde, askari üçret ile de zaten ülkemizde gizli açlık hala ülkemizde hüküm sürüyor ve hala işsizlik bu ülkenin ana sorunu, ve hala kimsenin bu konularla ilgisi yok.
Kaldıki terör ülkemizde hala can alıyor ve hala siyaset uğruna susuluyor ve şimdi somalimi, bedeninden tabuta konulacakbir parca bulunamayan şehidimizmi?

saygun66
31-08-2011, 00:17
Nikinden(kullanıcı adındanda anlaşıldığı üzre sen hep kazaz mı yaparsın kazaren oldu der gibi.Somalide bugün değil dünde açlık vardı diyorsun.Bu nasıl vicdan ölçüsüdür ve bakış açısıdır.Kalbin kararmış merhametten yoksunlaşmışsa tevbe et.Müslüman birbirinin kardeşidir.Müslüman dini ne olursa olsun yoksul ve çaresize yardım eder.Bugün yakınen somalideki olayları açlık felaketini biliyor ve duyuyoruz.Buna bir şekilde münafıkça mazeret bulmak münafıklıktan bir kapıdır.Vicdan bu çaresiz ve tarifsiz acılar içinde bulunan kardaşlerimize yardım etmemiz için bizleri rahatsız etmiyorsa vallahi bu koyuca kabuklu bir münafıklıktır.Bu sitede bu konuyu açan site yetkililerini somali konusundaki duyarlılıklarından çaba ve gayretlerinden ötürü en kalbi duygularımla kucaklıyorum.

siyahcizgi
03-09-2011, 15:45
Sömürgeci Avrupa ülkelerinin pisliklerini temizlemek bize vazife değil. Onları uyarmak yönlendirmek adına katkımız olabilir. O toprakların tüm zengnliğini emip dünya zengini oldular.

croogle
06-09-2011, 01:29
paramız yokki yardım yapalım. ((

sayko0000
16-09-2011, 00:56
Ne yardım yapacam kardesım ....??? :@@@@@siz önce bizim insanlarımızı düşünün sen kalkmıssın milyonlarca km ilerdeki yabancıya yardımdan bahsedıyosun Bizim fakirlerimiz nolacak bizim o pipisi o soğukta donan o soğuktan kardan yagısdan donup ölen cocuklarımız ailelerimiz ne olacak lan ? sen bana kalkmıssın somalıye yardımmıs Deil yardım Bİr kere dönüp bakmam körmü gitsinler kendı ulkelerıne kendılerı yardım etsın Sen orayı dusunenne kadar kaldır kıcınıda kendı ınsanlarını dusun bıraz allhsız kitapsız ..!

omopkahan
13-10-2011, 09:39
Somali'de yaşayan herhangi bir insana, cep telefonundan bilmem kaça boş mesaj göndererek yardımda bulunduğunu zanneden, bunun çok güzel bir müslümanlık örneği olduğunu düşünen kimseye gerçekten acıyorum.. en kalbi duygularla..
(ne demekse? en midevi duygu diye bir şeyde var mı?)
acziyet içindedir çünkü..
somali'ye gerçekten yardım etmek mi istiyorsun? şu fikri destekle ve yay.. libya'nın eski lideri muammer kaddafi'nin ingiltere bankalarında nakit 40.000.000.000 dolar (0'ları okuyamadıysan yazıyla; kırk milyar dolar) parası esir kaldı. bu parayı ingiltere kuruşuna dokunmadan, isterse uçakla, isterse gemiyle somaliye götürüp teslim etsin. inanki uygar dünya yardım etmek için somaliye akın etmesede para oraya gidince para kazanmak için somaliye bir akın olur müslüman kardeşim.
birde küçük uyarı; melekler gönderilen boş mesajların çetelesini tutmuyolarmış. ama senin ülkenin lideri, "büyük insan" bu çeteleyi elinden hiç bırakmıyormuş.. elinden bırakırsada 2006 yılında kızılaydan aldığı "iyi insan iyilikler ödülü" adında, zamane değeri 250.000 ytl olan elmastan yapılma ödülün yanında saklıyormuş çeteleyi.

Gaia
28-10-2011, 12:12
“Milletlerin siyasetinde ancak menfaatler vardir.Kimsenin kimseye dost olamayacağını bilelim.”

( M. Kemal Ataturk)

*GHOST*
13-12-2011, 22:55
Gerçekten arkadaşlar!! Somali'deki kişilere yardım yapmalıyız bilginize... :)

laykin-x
04-01-2012, 13:29
bence artık bu anketin (: sonlanması gerekiyor ?. diye düşünyorum. (:

karizma0909
05-01-2012, 17:31
ypmadım

q_d4nq3r_q
24-01-2012, 15:39
Biz burda yemek yiyorduk allahımıza şükür ama onlar orda açlık içinde ölüme 1 adım atıyorlardı insan olan yardım ederdi bende 100 TL yardımda bulundum o haberi izlerken içim ağladı..

36zından
11-04-2012, 19:23
somali şuan çok kötü bir durumda onlara elbise para vb. gönderirsek onlarında yüzleri güler